Chorvatsko se stalo již tradiční destinací českých turistů a je každoročně při výběru dovolené pro náš národ jedničkou. Návštěva brány Balkánu je stále finančně poměrně dostupná, je nabízeno množství levných ubytování, ať už v apartmánech nebo hojně navštěvovaných kempech.
Nejen pobřeží ale láká každoroční průvody turistů, za shlédnutí stojí také vnitrozemí, ve kterém se můžeme vydat v Dinárských horách po stopách Vinetoua (Pierre Brice) a Old Shatterhanda (Lex Barker) na Plitvických jezerech.
Za Slovinskou hranicí leží na Istrii krásná historická města; Poreč, Rovinj, Pula - ve které můžete objevit i zmenšené koloseum, arénu pro zápasy otroků (ne dětí). Pokud se od Istrie posuneme směrem na východ, můžeme objevit přístav Rijeka, který s necelými 130 000 obyvatel je třetím největším chorvatským městem, upozornit můžeme na blízkost Kvarnerských ostrovů Krk a Cres. Přičemž krk je od roku 1980 spojený s pevninou vysutým mostem. Jedná se o oblíbená milovníky kempování.
Neměli byste minout zbytky Diokleciánova paláce, zařazený od roku 1979 v UNESCO. Od roku 2004 vede ze Splitu do Záhřebu nová dálnice, díky níž je dalmatské pobřeží, hlavně jeho jižní část, dostupnější. Jako návštěvníci Chorvatska byste neměli vynechat ani Záhřeb, největší chorvatské město a zároveň i sídlo hlavní, nacházející na jeho severovýchodě. Žije zde 800 tisíc obyvatel, je důležitým dopravním uzlem mezi Jadranem a střední Evropou.
Dvě stě kilometrů jižně od Záhřebu leží v přibližně půli Chorvatska Zadar, který se 75 tisíc obyvateli řadí do TOP5 Chorvatských měst. Za zmínku rozhodně stojí i Dalmátské ostrovy - Hvar, Rab, Brač, Korčula, Vis nebo Mljet. Pyšní se hlavně nedotčenou přírodou.
Nejčastěji Češi ale po pevnině míří níže, a to na Makarskou riviéru - nebo ještě dále, do Dubrovníku, "perly jadranu" na jihu Dalmácie na hranici s Bosnou a Hercegovinou. Makarska leží přibližně 60 km jižně od Splitu, je proslulá svými malými obchůdky a kavárnami na břehu Jaderského moře. Pokud se posuneme o 140 km jižněji, nacházíme se v Dubrovníku. Je to historický přístav, který ve středověku dokázal konkurovat i Benátkám. Je také památkou UNESCO od téhož roku - 1979. Také je zajímavý tím, že tu roku 1317 byla postavena třetí nejstarší lékárna v Evropě. Doporučujeme trasu pečlivě naplánovat, cestu z ČR na Istrii zvládnete za noc. Při cestě dále je vhodné alespoň přespat v jednom z dálničních odpočívadel ve Slovinsku.
Pokud se vydáváte na Istrii, je vhodné za rakouským Klagenfurtem vyjet do hor na hraniční přechod Loiblpaß/Ljubelj. Na své si v horské soutěsce přijdou milovníci přírodních scenérií i vášniví řidiči v serpentinách. Slovinsko je navíc protkáno sítí dálnic, takže je vhodné se napojit u Kranje na dálnici až do Chorvatska. Platí se mýtné, které je poměrně drahé, nicméně dálnice jsou velmi kvalitní a navíc lemuje Julske Alpy včetně velkého úseky památky UNESCO - Skocjancké a Postojne jamy.
Pokud byste přece jen jeli mimo dálnici, tak se můžete zastavit u termálního jezera Bled, které se nachází přibližně 80 km severozápadně od Lublaně. U Lipice lze spatřit také sněhově bílé koně, Lipicány, na které si dělá nároky také Rakousko. Na Slovinsko si zkrátka doporučujeme vyhradit alespoň jeden den, který můžete strávit také u čtyřicetikilometrového pásu moře od Koperu, Izoly, Piranu až po Portorož.
-počet obyvatel: 4,3 milionu
-rozloha: 56 542 km² (0,01% vodní plochy)
-hlavní město: Záhřeb
-měna: chorvatská kuna
-v EU: ano
-v Schengenském prostoru: ne
- Celková délka pobřeží Chorvatska je 5844 km, z toho pobřeží ostrovů a je 4032 km. Počet ostrovů a útesů je 1185. Největší ostrovy jsou Cres a Krk. Obydlených ostrovů najdeme na 50.